تیر اندازی با کمان
بشر از روزگار قدیم برای شکار و دفاع از خود به وسیله ابزاری مانند نیزه، فلاخن، تیراندازی با کمان و.. استفاده می کرده است و تا قبل از اختراع تفنگ، تیر اندازی با کمان موثر ترین سلاح برای شکار و رزم از راه دور بوده است. اهمیت تیراندازی با کمان در تمدن بشری به قدری است که دانشمندان امروزی، پیشرفت اولیه بشر را مدیون پیدایش آتش، چرخ و تیراندازی با کمان می دانند. ایرانیان اولین مللی بودند که تیراندازی با کمان را به عنوان یک ضرورت در زندگی خود ابداع و بکار گرفتند این وسیله از آغاز پیدایش در جای جای فرهنگها و سنت های اقوام ایرانی به وضوح دیده می شود.
معرفی فدراسیون تیراندازی با کمان جهان و ایران فدراسیون جهانی
فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان(FITA) در 4 سپتامبر 1931 میلادی در کشور هلند با حضور فرانسه، چک اسلواکی، سوئد، آمریکا و ایتالیا تاسیس شد. این فدراسیون امروز دارای 142 عضو رسمی از سراسر جهان می باشد.
FITA یک کلمه فرانسوی و مخفف فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان (F مخفف فدراسیون،I مخفف بین المللی،T مخفف تیر و A مخفف کمان Federation International Trio Archer) که دارای چهار فدراسیون قاره ای آسیا، آفریقا، آمریکا، اروپا می باشد.
این فدراسیون ها هر دو سال یک بار با حضور کلیه اعضاء، کنگره برگزار می کنند و در این کنگره عضو جدید پذیرش و اعضاء هیئت رئیسه را منصوب می نمایند.
فدراسیون آسسیایی با علامت اختصاری AAF مخفف فدراسیون تیراندازی با کمان آسیا می باشد.
FITAعضو (IWGA) انجمن بین المللی بازیهای جهانیInternational World GamesAssociationو انجمن بین المللی فدراسیونهای جهانی با نام ذیل می باشد
GAISF(General Association Of International Sport Federations)
این دو انجمن از معتبرترین انجمن های جهانی هستند که هیچ ورزشی قبل از عضویت در این دو سازمان به المپیک راه نمی یابد.
FITA عضو کمیته جهانی پارالمپیک (International Para Olympic Committee) نیز می باشد.
فدراسیون تیراندازی با کمان جمهوری اسلامی ایران
رشته ورزشی، مذهبی، ملی تیراندازی با کمان در ابتدای تاسیس بصورت یک کمیته و انجمن تحت نظارت فدراسیون تیراندازی فعالیت خود را آغاز نمود و در ژوئن سال 1997 رسماً به عنوان عضو فیتا معرفی شد.
در آبان ماه سال 1381 رشته تیراندازی با کمان به صورت یک فدراسیون مستقل از فدراسیون تیراندازی جدا شد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *