دویدن ورزش ساده است که نیاز به امکانات زیادی ندارد، انجام آن تنها نیاز به اراده و پشتکار دارد. انجام مداوم این ورزش فواید بسیاری برای سلامتی به همراه دارد.

جام کشکول؛ پایگاه اینترنتی انرژیکا، فایده اصلی و مهم دویدن را برشمرده است. میدانیم که ورزش برای سلامتی بسیار مفید است. از میان تمام ورزشها، دویدن یکی از متداولترین آنهاست که برای تناسب اندام و قویشدن بدن توصیه شده است. آشنایی با فواید این رشته شاید به تنهایی گویای این باشد که چرا دوومیدانی را مادر ورزشها نامیدهاند.

دویدن 10 فایده مهم برای سلامتی دارد:
1- وزن بدن را کنترل میکند

خیلی از افراد برای کنترل وزن بدنشان میدوند. هنگامی که میدوید کالریهای ذخیره شده در بدن را میسوزانید بدین ترتیب چربیهای بدن برای جبران انرژی از دست رفته سوزانده میشود. دویدن یکی از ورزشهای موثر در سوزاندن کالری است. یک دونده در هر ساعت حدود 50 کالری میسوزاند.

2- ساختن ماهیچه و استخوان

رابطه مستقیم بین فعالیت و ساختن استخوان و ماهیچه وجود دارد. با زندگی ساکن از میزان ماهیچهها و استخوانهای بدن کاسته میشود. یکی از راهحلهای این مشکل، دویدن است که تاثیر زیادی بر استخوان و ماهیچهها دارد. دویدن باعث تراکم استخوان میشود و ماهیچهها را قوی میکند.

3- تاثیرات قلبی عروقی و خونی

با دویدن ضربان قلب منظمتر میشود و فشار خون کاهش مییابد. همچنین دویدن میزان کلسترول خون را کاهش میدهد و احتمال لخته شدن خون در رگها و حملات قلبی را کم میکند.

4- کاهش استرس

دویدن استرس را کاهش میدهد و احساس عصبانیت و نارضایتی را کم میکنند. دویدن به مدت طلواین باعث میشود نگرانیهای خود را فراموش کنید و آرامتر شوید. دویدن باعث مثبتگرایی و خوشاخلاقی میشود.

5- بالابردن اعتماد به نفس

افرادی که میدوند، اعتماد به نفس بالاتری دارند. با کم کردن وزن، افزایش حجم ماهیچهها و سالمتر شدن، اعتماد به نقس نیز افزایش مییابد.دویدن به طور مداوم احساس بهتری نسبت به خودتان را ایجاد میکند.

6- کند شدن روند پیری

همان طور که اشاره شد، دویدن باعث محکمتر شدن ساختمان عضلانی و استخوانی بدن میشود. بدین شکل بدن در برابر بیماریها مقاومتر میشود و دیرتر نشانههای پیری مشاهده میشوند.

7- افزایش اراده

دویدن به طور مداوم آسان نیست. به همین دلیل خیلی از افراد پس از مدتی دویدن، این عادت را کنار میگذارند. با ادامه دویدن و غالب شدن بر تنبلی، اراده افزایش مییابد.
8- بالا رفتن ایمنی بدن

دویدن میزان گلبولهای سفید خون را افزایش میدهد. این گلبولها برای ایمنی بدن ضروری هستند. همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه دیابت و پوکی استخوان میشود.

9- بالا رفتن هماهنگی بدن

با وجود اینکه دویدن ورزش ساده است، هماهنگی اعضای بدن را زیاد میکند. به خصوص اگر این دویدن در زمینی با موانع کوچک انجام شود.

10- خواب بهتر

اینکه چه قدرت و چطور میخوابیم به سلامتی مربوط است. بعد از یک ورزش شدید مانند مانند دویدن بدن شما نیاز به استراحت و تجدید قوا دارد. بعد از دویدن بدن خسته میشود و میتوان خوابی عمیق داشت. دوندگان معمولا سریعتر به خواب میروند و خواب عمیقتری نسبت به افراد عادی دارند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *