هاکی از قدیمی‌ترین انواع بازی‌های توپ و چوب است که در هر گوشه از دنیا در زمان‌های مختلف به شکلی انجام می‌شده است.

هاکی روی زمین سده‌ها در انگلستان رایج بوده و از سال ۱۹۰۱ به بعد نیز در آمریکا رواج یافته‌است. اصل هاکی روی یخ از کانادا است و به گمان بسیار دانشجویان دانشگاه میگل کانادا آن را به صورت امروزی درآوردند.[۱] اولین اردوی تیم ملی ایران در شهریور سال ۱۳۲۰ تشکیل شد و در همان سال به عضویت فدراسیون جهانی درآمد و در سال ۱۳۵۰ در قالب تشکیل فدراسیون رسمیت یافت
ریشه شناسی

اولین مورد ثبت شده استفاده از واژه ” هاکی ” در متن یک بیانیه سلطنتی که در سال 1363 توسط ادوارد سوم در مورد منع استفاده از هر گونه ورزش و بازی ، می‌باشد . متن بیانیه :

…at no tyme to use ne occupye the horlinge of the litill balle with hockie stickes or staves, nor use no hande ball to play withoute walles, but only greate foote balle[6

ریشه واژه هاکی ( Hockey ) در نوع خود از نظر منشاء ناشناخته می‌باشد ، اگر چه به نظر می رسد محتملا” ار کلمه hoquet ، یک واژه فرانسوی میانه برای چماق چوپانان باشد .
تاریخچه
نقش برجسته نشان دهنده بازی هاکی 600 سال قبل از میلاد( 2613 سال قبل )

بازیهای انجام شونده با چوب دستی خمیده و یک توپ در تاریخ بسیاری از ملت‌ها یافت می‌شود . در مصر ، کنده کاری‌هایی با 4000 سال قدمت نشان دهنده تیم‌ها با چوب دستی‌ها که تاریخ آن‌ها به قبل از 1272 سال قبل از میلاد در ایرلند می‌باشد ، و همچنین تصویری مربوط به 600 قبل از میلاد مسیح در یونان باستان که به آن kerētízein or kerhtízein (κερητίζειν) می گفتند زیرا با شاخ یا چوب دستی‌هایی شبیه شاخ بازی می شدند .در مغولستان ، برای مدت 1000 سال ، مردم بازی را انجام می دادند که شبیه به هاکی روی چمن امروزی است ، .
انواع هاکی

هاکی داخل سالن
هاکی روی چمن

هاکی روی چمن

هاکی روی چمن یک ورزش گروهی است که بین دو تیم ۱۱ نفره بر روی یک زمین چمن با هدف وارد کردن یک توپ کوچک به وسیله چوب هاکی به دروازه حریف انجام می‌شود.

نهاد اداره‌گر این رشته ورزشی فدراسیون بین‌المللی هاکی است و مهمترین مسابقات این رشته ورزشی المپیک و جام جهانی هاکی است که هر ۴ سال یک‌بار برگزار می‌شوند.

هاکی روی یخ

هاکی روی یخ (در انگلیسی: Ice hockey) نام یکی از رشته‌های ورزشی پرطرفدار است که در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) تنها به عنوان هاکی نامیده می‌شود. بازی هاکی، یک بازی تیمی است که بر روی یخ انجام می‌شود. ورزش هاکی در کشورهای سردسیری که فصل سرما و یخبندان در آنان طولانی است دارای محبوبیت بسیار زیادی است .

هاکی رولر ( کواد )

هاکی رولر

اینلاین هاکی (اسکیت هاکی)
هاکی روی یخ معلولان

هاکی روی یخ معلولان یا هاکی روی یخ با سورتمه (به انگلیسی: Ice sledge hockey) ورزشی است که بر اساس بازی هاکی روی یخ برای افراد معلول طراحی شده‌است. این ورزش در دهه ۱۹۶۰ در یک مرکز بازپروری در استکهلم سوئد ابداع شد. در حال حاضر این ورزش یکی از رشته‌های پرطرفدار در بازی‌های پارالمپیک زمستانی است.