تاریخچه تیراندازی
گفته ((هردوت)) مورخ یونانی ، ایرانیان دارای سه صفت ممتاز بودند . جوانمرد بودند ، راست میگفتند ، راست به اسب می نشستند و راست تیر می انداختند. ویژگی هایی که یک ایرانی را از مردمان سایر ملل جهان تمیز میداد. در کتاب حماسی ملی شاهنامه فردوسی اشعاری وجود دارد که حاکی از نقش تیر اندازی در بین ایرانیان قدیم و جنگهای آنان بوده است و بارها از حاکمان ، دلیران و رزم آور انی نام میبرد که در هنگام بزم و شکار، برای سرگرمی خود و مشاهده قدرت و جسارت شاهزادگان و دیگر نام آوران مسابقات تیراندازی را تشکیل داده و برندگان آن را با دریافت جوایز مفتخر مینمودند.نخستین باشگاه تیر اندازی در قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی توسط آلمانی ها راه اندازی شد که عضویت در آن فقط به مردان محدود میشد. اولین مسابقات تیر اندازی قهرمانی جهان در سال ۱۸۹۷ میلادی توسط باشگاه تیر اندازی لیون فرانسه به مناسبت جشن بیست و پنجمین سال تاسیس باشگاه در مسافت ۳۰۰متر برگزار گردید.مسابقات قهرمانی زنان در رشته تیر اندازی نیز در سال ۱۹۵۸ میلادی برگزار شد.(Union international Tir sport) به عنوان پیشگامان تیر اندازی باعث شد، در بسیاری از کشورها، در اواسط قرن نوزدهم فدراسیون ها ی ملی بنا نهاده شوند . در سال ۱۹۰۷ میلادی اتحادیه بین المللی تیر اندازی (UIT) توسط هشت کشور پایه گذاری شد که امروز با عنوان (ISSF) (فدراسیون جهانی تیراندازی) شناخته میشود. این سازمان هم اکنون در مونیخ آلمان قرار دارد و یکصد و چهل و هشت عضو دارد. در ایران فدراسیون تیر اندازی در سال ۱۹۵۸ میلادی (۱۳۳۷شمسی) از آن زمان تا کنون سالهای بسیاری میگذرد و این فدراسیون در طول عمر چهل و شش ساله خود ۱۴۰ رئیس فدراسیون را به خود دیده است .همانطور که عنوان شد تیر اندازی یکی از رشته های اصیل ایرانی است که در دین مقدس اسلام نیز تاکیدات بسیاری بر روی آن شده است. ورزشی مفرح و جذاب که سهم زیادی در توزیع مدالهای آسیایی و جهانی دارد.
اشاره مختصر به ساختار تیر اندازی و فدراسیون های آسیایی و جهانی
۱) اولین مسابقات تیر اندازی در دنیا در سال ۱۸۷۲ در ایالت پنسیلوانیا امریکا بر گزار گردید که تعداد محدودی تماشاچی داشت.
۲) اولین فدراسیون جهانی تیر اندازی در سال ۱۸۸۶ در فرانسه تشکیل گردید و بانی آن دان یل مری لون رئیس دیوان عالی فرانسه بود.
۳) اولین رئیس فدراسیون جهانی تیر اندازی، دکتر کورت هافلر بود.
۴) رئیس فعلی فدراسیون جهانی تیراندازی اولکریوو اسکواررانا اهل مکزیک میباشد و مقر فدراسیون جهانی نیز در شهر مونیخ آلمان است.
۵) کنفدراسیون تیر اندازی آسیا در ششم نوامبر سال ۱۹۶۶ تشکیل شد و رئیس فعلی آن شیخ سلمان الصباح اهل کویت میباشد که مقر کنفدراسیون آسیا نیز در کشور کویت است.
۶) اولین دوره مسابقات قهرمانی آسیا در جولای ۱۹۶۷ در شهر توکیو ژاپن انجام شد.
۷) اولین حظور تیراندازان ایران در مسابقات بین المللی در بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ تهران بود که با ۱۴ تیر انداز در آن شرکت کردند.
نخستین باشگاه تیراندازی در قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی توسط آلمانیها راه اندازی شد که عضویت در آن فقط به مردان محدود می شد. اولین مسابقات تیراندازی قهرمانی جهان در سال ۱۸۹۷ میلادی توسط باشگاه تیراندازی لیون فرانسه به مناسبت جشن بیست و پنجمین سال تأسیس باشگاه در مسافت۳۰۰ متر برگزار گردید. مسابقات قهرمانی زنان در رشته تیراندازی نیز در سال ۱۹۵۸ میلادی برگزار شد.

ظهور فدراسیون های ملی و اتحادیه های بین المللی تیراندازی (UIT)
«union international Tir sport» به عنوان پیشگامان تیراندازی باعث شد، در بسیاری از کشورها، در اواسط قرن نوزدهم فدراسیون های ملی بنا نهاده شوند. در سال ۱۹۰۷ میلادی اتحادیه بین المللی تیراندازی (UIT) توسط هشت کشور پایه گذاری شد، که امروز با عنوان «ISSF» )فدراسیون جهانی تیراندازی(شناخته می شود. این سازمان هم اکنون در مونیخ آلمان قرار دارد و یکصد و چهل و هشت عضو دارد.
در ایران اولین فدراسیون تیراندازی در سال ۱۹۵۸ میلادی (۱۳۳۷ شمسی) تأسیس شد. از آن زمان تاکنون سالهای بسیاری می گذرد و این فدراسیون در طول عمر چهل وشش ساله، ۱۴ رئیس فدراسیون را به خود دیده است.
همانطور که عنوان شد، تیراندازی یکی از رشته های اصیل ایرانی است که در دین مقدس اسلام نیز تأکیدات بسیاری بر روی آن شده است. ورزشی مفرح و جذاب که متأسفانه علی رغم تأکیدات و سفارشات بسیار همچنان در کشور ما محجور مانده و آن طور که باید و شاید به این رشته ورزشی پرداخته نشده است.
تاریخچه تیراندازی ایران در المپیک
فرهنگ خسرو پناه،‌ محمد ملازال و محمود سخایی اولین نمایندگان ایران در المپیک ۱۹۴۸ لندن بودند. دومین تجربه ایران در المپیک به سال ۱۹۶۰ در رم باز می‌گردد که تنها غلامحسین مبصر به عنوان تیرانداز ایرانی در این رقابت‌ها حضور داشت. همچنین ایران در سال ۱۹۶۴ توکیو با چهار نماینده در المپیک شرکت کرد که نصرت الله ممتهن، ‌محمد کلانی،‌ غلامحسین مبصر و ناصر شریفی در این رقابت‌ها تیر زدند.
پس از سه دوره غیبت ایران در رشته تیراندازی در این رقابت‌ها این بار محمدعلی علیجانی، هوشنگ قزوینی، ‌کمیل جعفری و اسفندیار لاری در المپیک ۱۹۷۶ مونترال به عنوان نمایندگان ایران حضور داشتند. پس از این دوره تا سال ۱۹۹۶ آتلانتا دیگر تیرانداز ایرانی در المپیک حضور نداشت و حضور دوباره ایران با راهیابی لیدا فریمان به عنوان اولین زن تیرانداز ایرانی به المپیک در این دوره از این رقابت‌ها رقم خورد و از این سال به بعد تا المپیک ۲۰۱۲ تیراندازی ایران تنها یک ورزشکار زن در هر دوره به عنوان نماینده در المپیک داشت.
مرجانه کاظمی در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی و نسیم حسن پور در المپیک ۲۰۰۴ آتن به عنوان تنها تیراندازان ایرانی با رقبای خود رو در رو شدند. هر چند راهیابی الهه احمدی و مه لقا جام بزرگ به المپیک ۲۰۱۲ لندن نشان می‌دهد که بانوان تیرانداز گوی پیشروی را از مردان ربوده‌اند اما راهیابی ابراهیم برخورداری در این دوره از رقابت‌ها نشان از تغییر شرایط ورزشکاران مرد ایرانی در این رشته ورزشی دارد.
قهرمانان تیراندازی استان سمنان
مرحوم رضا کریم پور عضو تیم ملی و دارنده مقام بیستم آسیا در مسابقات آسیایی گوانجو چین